KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY 2020

Dzień dobry drogie dzieci! Wita się z wami wasz przyjaciel Kubuś! Tęskniliście za mną? Ja stęskniłem się za wami tak bardzo, że postanowiłem przygotować dla was kilka zadań
Dzisiaj porozmawiamy o powietrzu, wodzie i energii elektrycznej, czyli zasobach naturalnych, z których korzystamy na co dzień i bez których trudno byłoby nam funkcjonować.
1. Spróbujmy wspólnie zastanowić się co to jest powietrze i do czego ono jest potrzebne
Z czym kojarzy wam się hasło powietrze? Do czego potrzebne jest powietrze?
Doskonale! Do oddychania!
Wciągnijcie powietrze przez nos. Czujecie? Klatka piersiowa się podnosi, to znak, że do naszych płuc trafiło powietrze. A teraz powoli wypuśćcie je ustami. Świetnie! Wykonajmy teraz ćwiczenia na oddychanie:
• Wąż – długi wdech nosem i wydech przez zaciśnięte zęby.
• Pies – krótkie wdechy i wydechy ustami
• Balon – wdech i długi wydech ustami tak, jakby chciało się napompować wielki balon
Spróbujmy wspólnie Czy powietrze widać? Czy ma ono jakiś zapach?
Nie, powietrze jest bezbarwne i bezwonne.
Są jednak sytuacje w których powietrze ma zapach i kolor. Czy wiecie jakie to sytuację?
Tak, wtedy, gdy powietrze jest zanieczyszczone.
A co zanieczyszcza powietrze?
Tak, to dymy z kominów domów, fabryk oraz spaliny samochodów. Oddychamy powietrzem z zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest to, by było ono czyste. Wszelkie zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. A czasem niestety tak się dzieje.
2. Zastanówmy się wspólnie co możemy zrobić, aby dbać o czyste powietrze?
Co możemy robić, żeby dbać o czyste powietrze?
Aby powietrze było czyste, nie należy palić w piecach śmieciami, można też zamienić samochód na rower lub komunikację miejską, ale także dbać o lasy, bo to one mają zdolność oczyszczania powietrza. Do tego zadania będzie nam potrzebna: karta pracy nr 7
3. Do czego potrzebna jest nam woda?
Chciałabym wam przedstawić specjalnego gościa. Poproście rodziców o przeczytanie wywiadu z kropelką (pomoc dydaktyczna nr 5).
Jak myślicie do czego potrzebna nam jest woda?
Woda jest najważniejszą substancją na świecie! Jest niezbędna do życia! Człowiek, zwierzęta i rośliny składają się z wody i muszą pić, aby przetrwać!
A wy do czego używacie wody każdego dnia?
4. Wiem, skąd bierze się woda!
Każdy z nas ma w domu kran, z którego płynie woda, wystarczy odkręcić kurek. Ale czy pamiętacie z wywiadu, skąd bierze się tam woda? Do tego zadania będzie wam potrzebna karta pracy nr 8. Dorysujcie proszę kropelkę przy kranie, abyście pamiętali, że dokładne zakręcanie kranu jest bardzo ważne.
Woda trafia do naszych kranów z rzek, jezior a czasem pompuje się ją z ziemi, ale zanim się to stanie, musi zostać oczyszczona. Następnie płynie długimi rurami - wodociągami - do naszych domów. Nauczyciel prosi dzieci, aby pomogły kropelce trafić do kranu.
Czy macie pomysły na to jak można oszczędzać wodę? Każda kropla wody jest cenna i trzeba wodę oszczędzać, ponieważ jej oczyszczanie wymaga zużycia ogromnej ilości energii.
5. Energia jest w każdym z nas!
Prąd to niezwykłe, niewidzialne zjawisko. Powstaje, kiedy malutkie cząsteczki - elektrony - zaczną poruszać się w jednym kierunku. Złapcie mamę, tatę i rodzeństwo za ręce. Tata jako pierwszy niech uściśnie dłoń osoby, którą trzyma za rękę, a ona ma uścisnąć dłoń osoby, stojącej po jej drugiej stronie – i tak po kolei. Jeżeli trakcja energetyczna zadziała, to energia obiegnie całą rodzinę! Tak, w ten sposób stworzyliśmy sieć energetyczną. Dzięki podobnym sieciom prąd z elektrowni płynie kablami do gniazdek w naszych domach. Bądźcie ostrożni to poważna sprawa! Prąd w gniazdkach oraz płynący w kablach jest bardzo potrzebny, ale jest też bardzo niebezpieczny! Bądźcie ostrożni podczas korzystania ze sprzętów podłączonych do prądu! Nie dotykajcie gniazdek! A podczas powrotu do domu spróbujcie poszukać słupów elektrycznych. O pomoc poproście rodziców. Możecie je też wspólnie policzyć.

6. Do czego potrzebujemy prądu?
Kto z was wie drogie dzieci do czego potrzebujemy prądu?
Prąd w gniazdku sprawia, że możemy zaświecić lampę, włączyć telewizor, dzięki niemu w lodówce może być chłodno, a żelazko staje się gorące. Możemy także pracować na komputerze, słuchać radia, suszyć włosy i prać ubrania. Do tego zadania będzie wam potrzebna karta pracy nr 9, na której narysowany jest dom z różnymi pomieszczeniami, a w nich różne sprzęty. Waszym zadaniem jest zaznaczenie tych, które potrzebują pracy prądu.
7. Zakończenie
Ostatnim już zadanie o które prosi was Kubuś i bardzo gorąco zachęca do jego wykonania jest zrobienie zdjęcia z kartami pracy, które zrobiliście i przesłanie ich na adres kinga.bors@pm1.oswiata-legionowo.pl

DO ZOBACZENIA! NIEDŁUGO ZNÓW SIĘ SPOTKAMY 