Standardy Ochrony Małoletnich

adobestock307793244-1706029234.jpeg (1.61 MB)

W naszym przedszkolu wprowadzono Procedury Ochrony Małoletnich.

Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem opracowano w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz eliminowania potencjalnych zagrożeń.

Dokument znajduje się w dokumentacji placówki i na stronie internetowej BIP.

Wersję graficzną dla dzieci umieszczono w widocznym miejscu na holu przedszkolnym.

Osoby z personelu przedszkola zostały przeszkolone w zakresie ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, w tym rozpoznawania oznak nadużyć, jak również podjęcia odpowiednich działań w przypadku wystąpienia zagrożeń.

Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad i procedur postępowania w placówkach, które mają być przestrzegane i stosowane w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich (dziecka, wychowanka). W ramach tych standardów, istnieje wersja skrócona, która jest przeznaczona dla małoletnich i zawiera kluczowe informacje dotyczące ochrony dzieci i młodzieży.

Oto niektóre z zagadnień, które są objęte standardami ochrony małoletnich:

Prawa dziecka: Dlaczego powinniście je znać? To ważne, abyście byli świadomi swoich praw i wiedzieli, jakie działania są niedopuszczalne wobec was.

Zasady postępowania w celu ochrony małoletnich przed krzywdzeniem: Przestrzeganie praw dziecka przez pracowników przedszkola. Komunikacja pracowników przedszkola z dziećmi. Zakaz stosowania przez pracowników przedszkola jakiejkolwiek formy przemocy wobec małoletnich, w tym nawiązywania relacji o charakterze seksualnym. Kontakt pracowników przedszkola z małoletnimi.

Bezpieczne relacje między małoletnimi w przedszkolu: Niedozwolone zachowania małoletnich. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu. Ochrona małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami z sieci. Ochrona prywatności małoletnich: Ochrona wizerunku małoletnich. Ochrona danych osobowych małoletnich.

Ścieżki postępowania małoletniego w przypadku doznawania przez niego krzywdy: Procedury interwencyjne w przedszkolu w przypadku różnych rodzajów krzywdy, takich jak znęcanie się, przemoc fizyczna, słowna, psychiczna, nierówne traktowanie, cyberprzemoc itp. Standardy ochrony małoletnich są istotne dla waszego bezpieczeństwa i dobra. Pamiętajcie, że macie prawo do ochrony i wsparcia w każdej sytuacji.

SOM-WERSJA-OBRAZKOWA-dla-dzieci_PM1_Legionowo.pdf (11.24 MB)

Gazetka dla rodziców dzieci wersja skrócona SOM.pdf (2.12 MB)