TO KAŻDY RODZIC WIEDZIEĆ POWINIEN

Dobre rady;

• Nie posyłaj po raz pierwszy dziecka do przedszkola, gdy w rodzinie dokonują się istotne zmiany (narodziny nowego dziecka, zmiana miejsca zamieszkania), które niosą ze sobą niepewność.
  • Dzieci potrzebują w tym czasie szczególnie duzo poczucia bezpieczeństwa i stabilności, aby znów nabrać pewności siebie.
  • Ciesz się razem z dzieckiem, że idzie do przedszkola.
  • Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź (krótkie rozstania ułatwiają dzieciom start w przedszkolu, ponieważ wtedy dzieci łatwiej kierują swoją uwagę na nauczycielkę, albo na inne dziecko).
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to, chociaż raz, będzie wiedziało że łzami można wszystko wymusić.
  • Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola.
  • Kiedy będziesz odbierać dziecko możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.
  • Pozwól zabrać z domu dziecku jego ulubioną zabawkę. Jeśli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał dziecko do przedszkola tato. Rozstania z tatą są mniej bolesne.
  • Nie wymuszaj na dziecku żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim dla siebie momencie.
  • Pamietaj: żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem !
  • Zawsze dotrzymuj danego dziecku słowa - dziecko raz oszukane straci do Ciebie zaufanie.